Oddziaływaniu metodami psychoterapii podlega człowiek, który cierpi. Cierpienie objawia się:
Trudnościami w przeżywaniu i radzeniu sobie z silnymi napięciami emocjonalnymi takimi jak lęk (nieśmiałość), przygnębienie, obojętność, zniechęcenie smutek, żal, gniew
i złość.
Rekcjami i zachowaniami impulsywnymi, przemocą, myślami rezygnacyjnymi, zamykaniem się w sobie, izolację poprzez ucieczki i porzucenia.
Reakcjami w ciele takimi jak np. zaburzenia odżywiania, dusznościami, bezsennością, arytmiami (psychosomatycznymi).
Każdy z nas wie jak wiele cierpienia powodujemy, kiedy boimy się bliskości, jak wiele cierpienia jest w małżeństwach, związkach uczuciowych, kontaktach między ludźmi. Trudności natury psychicznej wynikają z niezaspokojonych potrzeb, nieuświadomionych pragnień, nierealizowanych reakcji i zachowań, które wciąż „naciskają”, wpływają na świadomość i dążą do spełnienia. To wzorce przekonań, reakcji emocjonalnych ukształtowane w dzieciństwie, a powielane w dorosłym życiu, stają się przeszkodą w doświadczaniu satysfakcji w aktualnych relacjach z innymi. Wyobrażamy sobie, że to inni mają „dawać”, to inni mają się zmieniać, to inni maja zrealizować za nas, dla nas nasze pragnienia, niewypowiedziane potrzeby. Doświadczane objawy, cierpienia trzeba rozumieć jako objaw rozbieżności między pragnieniami, potrzebami emocjonalnymi i możliwością ich zaspokojenia w rzeczywistości.
Celem psychoterapii jest ulga w cierpieniu, powrót do satysfakcjonującego życia, lepsze radzenie sobie z problemami, pomoc w przezwyciężaniu niekonstruktywnego myślenia, przekonań, emocji i zachowań. Celem jest rozwój takiej świadomości, by nie być już jedynie ofiarą własnego sposobu przeżywania. Jest to uświadomienie pragnień, sposobów ich zaspakajania i rozpoznanie ukrytego źródła powstawania naszego cierpienia.
Proces leczenia stosowania zaprogramowanych oddziaływań jest możliwy w psychoterapii dzięki związkowi emocjonalnemu jaki powstaje między pacjentem i psychoterapeutą. Czynnikiem leczącym jest indywidualny, regularny kontakt, w trakcie którego leczony może wypowiadać to, czego dotąd nie potrafił wyrazić. Relacja ta ma być pełna zaufania, zrozumienia i szacunku z obydwu stron. Trzeba myśleć o tego typu leczeniu jako o działaniu długoterminowym. TO, co kształtowało się w nas wiele lat, nie da się zmienić w krótkim czasie. Proces ten trwa tak długo jak długo znajduje się coś ważnego dla siebie w kontakcie z terapeutą. Potrzebna jest wytrwałość, odwaga i wysiłek by nazywać to, co niewypowiedziane, by wyrazić siebie.
Piotr Paluch Gabinet Psychoterapii; tel. +48 605 05 44 43; 59-220 Legnica, ul. Rynek 7/8/9; 50-264 Wrocław, ul. Kilińskiego 24.
© Copyrights 2010 — Piotr Paluch. Designed by: truedesign.pl.